Keď chceme opísať, ako ovládame cudzí jazyk, označenia ako „plynule“ alebo „veľmi dobre“ nemusia stačiť. Našťastie sú tu univerzálne stupnice na hodnotenie jazykových schopností, s ktorými ste sa už určite stretli, napríklad pri písaní životopisu. Na to, ako fungujú a čo vlastne rôzne stupnice znamenajú, sa bližšie pozrieme v tomto článku.
Od A1 po C2
Ide o označenie jazykovej úrovne, s ktorým ste sa už zrejme stretli. Toto označenie má aj názov – Spoločný európsky referenčný rámec pre jazykové znalosti (SERR). SERR je dokument Rady Európy, pomocou ktorého popisujeme naše schopnosti v cudzom jazyku a zaraďujeme ich do 6 úrovní. Hodnotí sa v nich porozumenie (čítanie a počúvanie), ústny prejav a písanie. Prikladáme aj ich stručný prehľad:
A1 – Jednotlivec ovláda základné frázy, dokáže porozumieť skúsenejšiemu hovoriacemu pri pomalom tempe reči, no všetky jeho jazykové zručnosti sa týkajú základných tém, ako je predstavovanie, opis okolia, rodina a pod.
A2 – Hovoriaci už dokáže porozumieť jednoduchým krátkym vetám a aj textom, dokáže porozumieť predvídateľným informáciám (napr. jedálny lístok), zvládne napísať krátky list alebo email, no neudrží dlhšiu konverzáciu a nevyhne sa gramatickým chybám v jazykovom prejave.
B1 – Na tejto úrovni už človek porozumie textom a reči týkajúcej sa jemu známych vecí (škola, práca, aktuálne udalosti), dokáže sa bez prípravy zapojiť do konverzácie alebo napísať krátky text na tému, ktorú pozná.
B2 – Na stredne pokročilej úrovni dokáže jednotlivec už viesť rozhovor na širší rozsah tém, ktoré ho zaujímajú. Dokáže pochopiť hlavnú myšlienku textu, je schopný vyjadriť svoj názor na tému a uviesť argumenty a tiež rozumie väčšine filmov v danom jazyku. Takýto hovoriaci však zatiaľ nie je schopný zapojiť sa do náročného rozhovoru na neznámu tému a miestami stále potrebuje pohľadať správne slovo na vyjadrenie myšlienky.
C1 – Hovoriaci, ktorý ovláda jazykovú úroveň C1, už dokáže plynule nadväzovať na konverzáciu, vyjadrovať svoje myšlienky a postoje, rozumie aj textom a témam, ktoré sa nevzťahujú na jeho oblasť špecializácie, zvládne zvoliť správny štýl písania pre daný text, rozumie aj nejasnej hovorenej reči. Pre túto úroveň je charakteristické už malé množstvo gramatických chýb, plynulosť prejavu, no hovoriaci nemusí rozumieť vysoko štylizovanej alebo slangovej reči.
C2 – Na úrovni C2 hovoriaci ovláda jazyk na najvyššej úrovni. Rozumie prakticky čomukoľvek, čo číta alebo počuje, rozumie zložitým vetám, preneseným alebo skrytým významom, idiómom a dokáže sa zapojiť do rozhovoru bez ohľadu na to, či je v danej téme zbehlý alebo nie.
Ďalšie používané stupnice
Mimo našich zemepisných dĺžok existujú aj ďalšie systémy hodnotenia jazykových zručností. Medzi ďalšie známe patria napríklad Interagency Language Roundtable – ILR a stupnica podľa American Council on the Teaching of Foreign Languages – ACTFL. ILR má 6 stupňov hodnotenia od 0 – žiadne znalosti po 5 – bilingválne znalosti. Stupnica podľa ACTFL sa skladá zo 4 základných úrovní: Novice, Intermediate, Advanced a Superior
Nakoniec len zdôrazníme, že je veľmi dôležité svoje jazykové schopnosti vedieť nielen ohodnotiť, ale najmä ich stále rozvíjať. My to vieme, a tak sa aj naše prekladateľské služby snažíme udržiavať na najvyššej úrovni. Pokojne sa o tom presvedčte.
Lexman | Tvoj partner vo svete jazykov