Paradajka, rajčina či rajčiak? Viete, čo podľa spisovnej slovenčiny pestujete v záhradke?

Opäť Vám prinášame niekoľko príkladov správneho používania slovenčiny.

Téglik alebo kelímok?

Za spisovné sa v slovenčine považuje označenie téglik, ktoré má pôvod v nemčine. blueberries
Označenie kelímok je nejasného pôvodu a v slovenčine sa považuje za nespisovné. Správne je teda používanie označenia téglik. Napr. Za chatou sme si do téglikov od jogurtov nazbierali čerstvé čučoriedky.

Najoptimálnejší?

Prídavné meno optimálny, pôvodom z latinského optimus
(= najlepší), vyjadruje superlatív, teda 3. stupeň prídavného mena, a teda už vyjadruje najvyššiu mieru vlastnosti. Preto je jeho stupňovanie nadbytočné. Keďže sa však postupne stráca súvislosť tohto prídavného mena s jeho latinskou podobou, podľa Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV jeho stupňovanie nemožno úplne odmietať.
Napr. Optimálnym riešením dovolenky pre rodinu s malými deťmi je apartmánový dom na Liptove, v ktorom si môže variť sama alebo si môže objednať chutnú polpenziu.

Spomienkový či upomienkový?

Ak sa niekde dobre cítime, zvyčajne si odtiaľ prinesieme nejaký predmet, ktorý nám bude pripomínať príjemné chvíle a vyvolávať milé spomienky. Takýto predmet sa volá spomienkový predmet. Často však počujeme, že si niekto priniesol upomienkový predmet. Upomienka je upozornenie, napomenutie zväčša na vrátenie niečoho… Z dovolenky či zo zájazdu si prinášame spomienkový predmet a aj obchodníci by nám mali ponúkať iba spomienkové predmety.

Potítko?

Označenie potítko nie je spisovné, pretože názvy vecí sa v spisovnej slovenčine tvoria pomocou prípony -dlo, -ník, -ka, a nie -tko. Názvy vecí s príponou -tko nepatria medzi spisovné jazykové prostriedky. Správne je v spisovnej slovenčine označenie potník, alebo tiež potná manžeta, či potná čelenka.
Napr. Súčasťou hotela je výborne vybavené fitness centrum. Nezabudnite si preto zobrať potníky.

Paradajka, rajčina či rajčiak?

tomato Rozdiel medzi jednotlivými pomenovaniami je ten, že v odbornej terminológii sa ako oficiálny botanický názov na pomenovanie tejto rastliny či jej plodov samotných používa rajčiak, zatiaľ čo pomenovania rajčina a paradajka sa používajú v bežnej reči.  Všetky tri označenia sú však podľa spisovnej slovenčiny správne. Pokojne môžeme používať ktorékoľvek z týchto troch označení. Bude to spisovne v poriadku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>