Opäť vám prinášame niekoľko javov správneho používania slovenčiny.
Potiaže alebo ťažkosti?
Krátky slovník slovenského jazyka hodnotí slovo obtiaž ako nespisovné a ponúka namiesto neho slová ťarcha, ťažkosť. V spojení byť niekomu na obtiaž nahradíme slovo obtiaž slovom ťarcha, teda byť niekomu na ťarchu. V spojení mať ustavične obtiaže patrí namiesto slova obtiaže slovo ťažkosti, mať ustavične ťažkosti. Ani slovo potiaže nie je spisovné, napr. vo vyjadrení mať zdravotné potiaže ho treba nahradiť slovom ťažkosti, teda mať zdravotné ťažkosti.
Predpony anti- a ante-
V slovenčine používame pomerne veľa slov s cudzou predponou anti- s významom „proti“ napr. antičastica, antikoncepcia, antipatia, antivírus. Nie je však správne používať predponu anti- v spojení so slovesom datovať, napr. v spojení antidatovať list. Tu je namieste iba sloveso antedatovať s cudzou predponou ante- s významom „pred, vpredu, vopred, skôr“. Antedatovať list znamená „uviesť skorší dátum“, ako bol list napísaný.
Nikto nemládne či nemladne?
Od prídavného mena mladý, v ktorom je krátka samohláska a, máme utvorené sloveso mladnúť, takisto s krátkym a a k nemu zápornú podobu slovesa nemladnúť. Správne teda je nikto nemladne. V tejto súvislosti môžeme pripomenúť aj sloveso s opačným významom k slovesu mladnúť, teda sloveso starnúť, v ktorom je takisto krátke a, napr. môžeme povedať, že všetci starneme.
O materiále alebo materiáli?
Pri skloňovaní neživotných podstatných mien mužského rodu niekedy spôsobujú problémy tie slová, ktoré sa končia na spoluhlásku l alebo r. Do tejto skupiny patrí aj slovo materiál. Je to predovšetkým tvar lokálu (t.j. 6. pádu), pri ktorom sa nevieme rozhodnúť, či má byť o materiáli alebo o materiále? Pre slovo materiál platí tzv. zmiešané skloňovanie, to znamená, že sa skloňuje podľa vzoru dub, len v lokáli má príponu ako vzor stroj. Správny je tvar o materiáli - s mäkkým i na konci slova.
Nepostrádateľný alebo nenahraditeľný?
Poučený používateľ reči zväčša vie, že slovo nepostrádateľný nie je spisovné, lebo v spisovnom jazyku nemáme sloveso postrádať a v príslušnej situácii používame slovesá chýbať alebo nemať niečo. Odporúča sa použiť prídavné meno nenahraditeľný (síce z iného základu, ale významovo totožné). Nepostrádateľná pomôcka je správne nenahraditeľná pomôcka.